Čo chceme a čo musíme?

Autor: Milan Ružička | 5.6.2016 o 12:40 | Karma článku: 2,70 | Prečítané:  350x

Treba mať na pamäti, že chceme žiť, ale musíme zomrieť. Nie je prirodzené, aby sme stále niečo chceli, alebo iba museli.V každom období života sa podiel chcenia a toho čo musíme mení, pretože čím viac chceme, tým viac musíme.

Motto: chcem žiť, ale musím zomrieť!

Poradie, že chcem žiť, ale musím zomrieť nemôžem prehodiť. Celý život sa skladá z toho , že niečo chcem a niečo musím. Možno boháč by teoreticky mohol stále niečo chcieť, ale potom by chudák stále niečo musel. Záleží na našej životnej situácii a slobodnej vôli koľko toho chceme a koľko musíme. V každom období života sa tento podiel mení. Mal by tento podiel byť vyvážený, aby sme boli spokojní, prípadne aj šťastní.Ak prevažujú povinnosti, ktoré musíme, klesajú možnosti, aby sme niečo chceli. Múdre je, aby sme sa usilovali o také povinnosti, ktoré chceme a zbavovali sa povinností, ktoré musíme. Zvýšime tým právo na  vlastné rozhodovanie a konanie.

V období mladosti a rozkvetu síl, fyzických i duševných, ľahšie prijímame povinnosti, ktoré musíme. Nevieme si v dostatočnej miere uplatniť svoje názory a práva. Pribúdajú roky a skúsenosti a do popredia sa tlačia názory a nároky, ktoré chceme realizovať.

V starobe som sa dostal do štádia, kedy som v pohode, keď niečo nemusím. Stresom je  každá povinnosť, každý termín, kedy niečo musím. Počas môjho života som bol stále aktívny. Vrhal som sa do riešenia problémov. Vymýšľal som stále niečo čo som chcel a to ma hnalo do nových situácii, kedy som musel robiť aj to čo som nechcel. Na rozdiel od súčasnosti ma vždy veci okolo mňa provokovali k aktivite. Bolo to preto, že som chcel a nie vždy musel, alebo som si tieto aktivity vymyslel.

Život človeka unaví, ale napriek tomu by ešte veľa vecí chcel, aj keď nevládze.Telesná schránka je opotrebovaná a často zradí, ale duch ešte žije aktívne a občas sa búri proti tomu keď sa mu nechce. To je dôvod, prečo by som mnohé aktivity ešte chcel robiť, zapájať sa do života, ktorý je okolo mňa. Prináša to situácie, kedy sa moja pohoda narúša, lebo ak niečo chcem, tak potom aj musím. V minulosti ma takéto úvahy netrápili.

Nuž tak je to s tým chcieť a musieť, lebo ja ešte chcem žiť, ale viem, že musím zomrieť! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?