Laudatio Si a život

Autor: Milan Ružička | 18.2.2016 o 11:25 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  301x

Situácia  starostlivosti o životné prostredie sa dostáva do stavu, ktorý mobilizuje stále viacej ľudí. Je preto významným činom pápeža Františka, že sa v encyklike  Laudatio Si obracia ku všetkým ľuďom na záchranu našej planéty.

Ľudská spoločnosť sa dostáva do stále väčšieho rozporu s prostredím našej planéty, na ktorej žije a rozvíja sa. Procesy, ktoré podmienili vznik a ďalší vývoj našej planéty, prebiehajú stále, aj napriek tomu, že len nedávno sa objavil človek a ľudská civilizácia. Človek nemôže procesom na Zemi zabrániť, ale môže ich do určitej miery ovplyvniť.

Situácia s ochranou prírody a starostlivosťou o životné prostredie sa dostáva do stavu, ktorý mobilizuje stále viacej ľudí. Je preto významným činom pápeža Františka, že sa v encyklike "Laudatio Si" obracia ku všetkým ľuďom na záchranu našej planéty. To dokazuje vážnosť situácie keď jedna z najväčších cirkví, túto životne dôležitú problematiku nastoluje.

Záleží na úrovni poznania podstaty procesov vzniku a vývoja našej Zeme, akým spôsobom môže ľudská spoločnosť tieto procesy ovplyvňovať a využívať. To využívanie musí byť v súlade s prírodnými zákonitosťami týchto procesov tak, aby sa zachovala ich podstata aj pre trvalý rozvoj ľudskaj spoločnosti a našej planéty, ako aj jej prostredie a zdroje života.

Človek ako živý tvor, sa musí riadiť prírodnými zákonitosťami, ale súčasne je to tvor rozumový a mysliaci, ktorý si vytvoril sociálne zákonitosti a humanistické princípy. Filozofické princípy a zákony vytvorené ľudskou spoločnosťou, by nemali byť v rozpore s prírodnými zákonmi. Rozvoj civilizácie, blahobyt časti spoločnosti a bieda jej väčšiny, sú v nesúlade s prírodnou autoreguláciou Zeme a Vesmíru. Musdí nastúpiť antroporegulácia. Ale aká antroporegulácia? To je otázka, na ktorú treba hľadať odpoveď. Trvalo udržatelný rozvoj života na Zemi predpokladá, že to bude antroporegulácia, ktorá rešpektuje princípy autoregulácie Zeme a Vesmíru, využíva ich a nie je s nimi v rozpore.

Procesy v prírode, v krajine, na našej planéte, prebiehajú podľa prírodných zákonitostí, bez zretela na to, či si  človek myslí, že je stredobodom života na Zemi. Človek je schopný zasahovať do prírodných procesov as narúšať ich. Menej je schopný ich zlepšovať, lebo naprávať. Môže sa snažiť tieto zákonitodsti iba lepšie poznať  a využívsť vo svoj prospech. Je chybou, že je to často na úkor všeobecnej prospešnosti pre život na našej Zemi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?